Skip to main content

REKUPERACJA

Rekuperacja Warszawa – Rekuperatory 4DOM

System rekuperacji zapewniający odpowiednią wymianę powietrza w budynku przy zachowaniu jej niezbędnej równowagi. Poprzez zastosowanie w układzie centrali wentylacyjnej, użytkownik posiada możliwość regulacji ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Dodatkową korzyść daje wykorzystanie zamontowanego w centrali wentylacyjnej wymiennika ciepła, którego zadaniem jest odzysk energii cieplnej zawartej w usuwanym z budynku ciepłym i wilgotnym powietrzu. Energia ta w tradycyjnym systemie wentylacyjnym (wentylacja grawitacyjna) jest usuwanaz budynku i tracona bezpowrotnie. Dobrze skonstruowany i wykonany w ten sposób system rekuperacji wpływa znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energie cieplną potrzebną do jego ogrzania.

Rekuperacja – jak to działa?

jak działa system rekuperacji powietrzaŚwieże powietrze zewnętrzne jest dostarczane do budynku poprzez czerpnię powietrza, która w zależności od konkretnego rozwiązania jest umieszczona w ścianie lub na dachu budynku, opcjonalnie może przepływać też przez gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Po przejściu przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej kanałami wentylacyjnymi trafia do pomieszczeń użytkowych takich jak: salon, gabinet, sypialnia, pokój dziecięcy. Rekuperacja pobiera powietrze z zewnątrz i ogrzewa je wtłaczając ciepło do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie może stanowić samodzielne źródło ogrzewania lub być połączone z pompą ciepła, gdyż system rekuperacji współpracuje z innymi instalacjami grzewczymi.

Powietrze zewnętrzne po wstępnej obróbce termicznej w wymienniku ciepła centrali wentylacyjnej dalszą energię odbiera od instalacji grzewczej budynku, wszelkich urządzeń wytwarzających ciepło (np.: urządzenia elektryczne), przebywających w budynku osób i ogrzewa się w ten sposób. Rekuperacja nie tylko ogrzewa, ale także oczyszcza powietrze wtłaczając do środka ciepło. Taka wentylacja mechaniczna polecana jest w szczególności alergikom i osobom zmagającym się z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

Poprzez otwory drzwiowe świeże powietrze trafia do pomieszczeń, w których w związku z ich przeznaczeniem zazwyczaj panuje podwyższona temperatura i wilgotność: kuchnia, łazienka, pralnia. Pomieszczenia o podwyższonej temperaturze i wilgotności są miejscem, z którego ogrzane i wilgotne powietrze poprzez analogiczny system wywiewny, kanałami wentylacyjnymi jest zabierane i trafia do wymiennika ciepła centrali wentylacyjnej oddając tam swoją energie cieplną powietrzu nawiewanemu, a następnie jest usuwane z budynku i cykl powtarza się. Wentylacja mechaniczna może być używana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także ich klimatyzowania. Czyste, schłodzone powietrze jest skuteczne w walce z drobnoustrojami i pozwala utrzymać temperaturę w budynku na optymalnym poziomie.

Jak jest zbudowany system rekuperacji?

rekuperacja, rekuperatoryRekuperacja to system złożony z kilku, współpracujących ze sobą podzespołów. Mimo skomplikowanej pracy, którą wykonuje wentylacja mechaniczna, cała instalacja grzewcza zajmuje niewiele miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w budynkach o mniejszym metrażu. System rekuperacji składa się z kompatybilnych ze sobą elementów.

Centrala wentylacyjna, czyli nic innego jak rekuperator – urządzenie będące sercem całego układu, wyposażone w wentylator nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła umożliwiający odbiór energii cieplnej.  Urządzenie w zależności od wydajności posiada stosunkowo nieduże wymiary, które w zależności od potrzeb i aranżacji może zostać zainstalowane: na poddaszu, w pomieszczeniu technicznym, kotłowni, garażu. Cała rekuperacja opiera się na centrali, dlatego odgrywa ona kluczową rolę w parametrach grzewczych. To od jej wyboru zależy wydajność całego systemu rekuperacji.

Centrala jest wyposażona w system filtrów, gwarantujących przy należytym użytkowaniu, odpowiednią jakość powietrza nawiewanego pozbawionego nieczystości stałych. Ponadto centrala, w zależności od rodzaju jest wyposażona w regulator, umożliwiający swobodne i dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika programowanie urządzenia. To dzięki niej system rekuperacji może być również stosowany jako klimatyzacja w upalne dni oraz wentylacja dostarczająca świeże powietrze, oczyszczone ze szkodliwych drobinek.

Ze względu na rodzaj wymiennika ciepła zastosowanego w centrali możemy spotkać dwa główne rodzaje centrali wentylacyjnych:

  • Centrala z wymiennikiem krzyżowym
  • Centrala z wymiennikiem obrotowym

System dystrybucji powietrza

Nawiewane świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczeń użytkowych poprzez wentylator nawiewny centrali wentylacyjnej systemem kanałów wentylacyjnych i po rozprężeniu w skrzynce rozprężnej anemostatami lub kratkami wentylacyjnymi trafia do miejsca swojego przeznaczenia zgodnych z projektem. Wentylacja mechaniczna jest dużo wydajniejsza niż osobne urządzenia zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach.

Analogiczna sytuacja odbywa się w układzie wywiewnym, gdzie wentylator wywiewny centrali wentylacyjnej poprzez system kanałów odprowadza ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz budynku odbierając od niego energie cieplną w wymienniku ciepła centrali wentylacyjnej.

Ze względu na rozdział powietrza system dystrybucyjny możemy wykonać w zależności od potrzeb i możliwości w dwóch wariantach:

System trójnikowy z rur ocynkowanych w izolacji termicznej. System zakładający prowadzenie przewodów po wierzchu w pomieszczeniach, wymagający większej ilości miejsca do poprowadzenia instalacji (duże przekroje prowadzonych przewodów). Najczęściej wymaga wykonania dodatkowo: sufitów podwieszanych i zabudowy kanałów w celu ich ukrycia i dopasowania instalacji do aranżacji pomieszczeń. System przeznaczony głownie do budynków modernizowanych.

System rozdzielaczowy (rozdzielacz nawiewny- rozdzielacz wywiewny) z rur tworzywowych PEHD o średnicy do 90 mm najczęściej prowadzonych w warstwach izolacyjnych stropów i na poddaszach. System charakteryzuje się niewielką ilością miejsca potrzebną do rozprowadzenia instalacji, łatwością prowadzenia instalacji, wysoką kulturą pracy. Ponadto system praktycznie niewidoczny po zainstalowaniu pozostawiający w widocznych miejscach tylko punkty nawiewu lub wywiewu w formie anemostatów lub kratek wentylacyjnych. Łatwy do utrzymania w czystości.

Dlaczego wentylować?

Wysoki komfort użytkowy i optymalizacja kosztów eksploatacyjnych poprzez:

  • zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego i czystego powietrza,
  • usunięcie z budynku nadmiaru wilgoci przeciwdziała rozwojowi grzybów i pleśni,
  • usunięcie nadmiaru: dwutlenku węgla i zapachów,
  • obniżenie kosztów eksploatacyjnych poprzez odzysk energii z usuwanego z budynku powietrza.

Rekuperatory i systemy rekuperacji dla domu – Warszawa i okolice

W trosce o właściwą wymianę powietrza, jako 4Dom zapewniamy Państwu kompleksową obsługę z zakresu rekuperacji dla domu. Gwarantujemy indywidualne podejście na każdym etapie współpracy, wykonawstwo na najwyższym poziomie, a także rzetelną pomoc i doradztwo. Ponadto, nasze usługi obejmują m.in.:

  • zaprojektowanie systemu rekuperacji,
  • dobór odpowiedniego rekuperatora i pozostałych elementów instalacji,
  • montaż rekuperacji przez wykwalifikowanych fachowców.

Jeżeli zainteresowała Państwa rekuperacja dla domu i szukają Państwo doświadczonego i rzetelnego wykonawcy, który nie tylko zaprojektuje całą instalację, ale także pomoże dobrać właściwy rekuperator i przeprowadzi montaż rekuperacji – zapraszamy do współpracy z 4Dom Warszawa.

Działamy nie tylko na terenie stolicy, ale też w całym woj. mazowieckim. W razie pytań prosimy o kontakt. Z chęcią odpowiemy i udzielimy dodatkowych informacji.