W standardzie gwarancja i ubezpieczenie na 1 mln PLN         Kontakt z Nami

Pompa ciepła glikol / woda

Grunt jako źródło ciepła

Grunt magazynuje ciepło otoczenia sezonowo, a więc przez dłuższy okres. Powoduje to, że na przestrzeni roku mamy do dyspozycji ciepło o relatywnie stałej wysokiej temperaturze, a dzięki temu - wysoki współczynnik COP.

Wykorzystywanie ciepła zmagazynowanego w ziemi odby­wa się przez wymienniki gruntowe poziome (kolektor płaski) lub pionowe (sondy ziemne).

Ciepło pobierane jest w obiegu zamkniętym (obieg solan­kowy), w którym poprzez parownik oddawane jest do obie­gu czynnika roboczego pompy ciepła.

Wydajność określana jest zasadniczo przez właściwości gle­by oraz ilość występującej w niej wody i minerałów. Stale wilgotne grunty są lepszymi źródłami ciepła niż grunty su­che i piaszczyste. Grunt regeneruje się przede wszystkim przez wnikające do niego opady.

Wierzchnia warstwa nie może być więc zabudowana czy też pokryta nieprzepuszczalnymi elementami.

Poziomo ułożony wymiennik gruntowy wymaga większej po­wierzchni – ok. 1,5 do 2,5 większej niż ogrzewana powierz­chnia mieszkalna. Powierzchnia ułożenia wymiennika musi być dostępna, niezabudowana oraz nieprzykryta elementami nieprzepuszczającymi wody. Wymiennik układa się na głębokości 1,2-1,5m.

Na obszarach nowego budownictwa możliwe jest ułożenie kolektorów w bardzo prosty sposób już w trakcie prac bu­dowlanych. Z wymaganej powierzchni zostaje zebrana warst­wa gruntu, a po ułożeniu wymiennika ponownie zasypana. Wymiennik może być ułożony także w odpowiednim rowie. Ogranicza to zakres robót ziemnych. Jeśli żaden z tych spo­sobów nie jest możliwy, istnieje możliwość wykonania piono­wego wymiennika gruntowego.

Korzyści dla inwestora

  • komfort i estetyka
  • niskie koszty eksploatacji
  • bezpieczeństwo w zakresie stabilności dolnego źródła
  • przewidywalność ponoszonych kosztów
  • możliwość zastosowania chłodzenia pasywnego
  • 100% pokrycie ogrzewania budynku i ciepłej wody

Certyfikaty

Dane Kontaktowe

4 DOM sp. z o.o.
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  +48 726 775 762
  ul. Wiślana 48
  05-092 Łomianki