Dom z Rekuperacją

Rekuperacja 

Wentylacja mechaniczna  z odzyskiem ciepła.

Jakie ma zadanie i do czego służy?

System rekuperacji zapewniający odpowiednią wymianę powietrza w budynku przy zachowaniu jej niezbędnej równowagi. Poprzez zastosowanie w układzie centrali wentylacyjnej użytkownik posiada możliwość regulacji ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Dodatkową korzyść daje wykorzystanie  zamontowanego w centrali wentylacyjnej wymiennika ciepła, którego zadaniem jest  odzysk  energii cieplnej zawartej w usuwanym  z budynku ciepłym i wilgotnym powietrzu. Energia ta w tradycyjnym systemie wentylacyjnym (wentylacja grawitacyjna) jest  usuwana z  budynku i tracona bezpowrotnie. Dobrze skonstruowany i wykonany w ten sposób system rekuperacji wpływa znacząco na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energie cieplną potrzebną do jego ogrzania.

Jak to działa?

Świeże powietrze zewnętrzne  jest dostarczane do budynku poprzez czerpnię powietrza, która w zależności od  konkretnego rozwiązania jest umieszczona w ścianie lub na dachu budynku, opcjonalnie może przepływać też przez gruntowy wymiennik ciepła (GWC) . Po przejściu przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej kanałami wentylacyjnymi trafia do pomieszczeń użytkowych takich jak: salon, gabinet, sypialnia, pokój dziecięcy. Rekuperacja pobiera powietrze z zewnątrz i ogrzewa je wtłaczając ciepło do wnętrza budynku. Takie rozwiązanie może stanowić samodzielne źródło ogrzewania lub być połączone z pompą ciepła, gdyż system rekuperacji współpracuje z innymi instalacjami grzewczymi.

Powietrze zewnętrzne po wstępnej obróbce termicznej w wymienniku ciepła centrali wentylacyjnej dalszą energię odbiera od instalacji grzewczej budynku, wszelkich urządzeń wytwarzających ciepło (np.:  urządzenia elektryczne), przebywających w budynku osób i ogrzewa się w ten sposób. Rekuperacja nie tylko ogrzewa, ale także oczyszcza powietrze wtłaczając do środka ciepło. Taka wentylacja mechaniczna polecana jest w szczególności alergikom i osobom zmagającym się z częstymi infekcjami dróg oddechowych.

Poprzez otwory drzwiowe świeże powietrze trafia do pomieszczeń, w których w związku z ich przeznaczeniem zazwyczaj panuje podwyższona temperatura i wilgotność: kuchnia, łazienka, pralnia. Pomieszczenia o podwyższonej temperaturze i wilgotności są miejscem z którego ogrzane i wilgotne powietrze poprzez analogiczny system wywiewny, kanałami wentylacyjnymi jest zabierane i trafia do wymiennika ciepła centrali wentylacyjnej oddając tam swoją energie cieplną powietrzu nawiewanemu, a następnie jest usuwane z budynku i cykl powtarza się. Wentylacja mechaniczna może być używana nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także ich klimatyzowania. Czyste, schłodzone powietrze jest skuteczne w walce z drobnoustrojami i pozwala utrzymać temperaturę w budynku na optymalnym poziomie.

 

Jak to jest zbudowane?

Rekuperacja to system złożony z kilku, współpracujących ze sobą podzespołów. Mimo skomplikowanej pracy, którą wykonuje wentylacja mechaniczna, cała instalacja zajmuje niewiele miejsca, dlatego sprawdzi się nawet w budynkach o mniejszym metrażu. System rekuperacji składa się z kompatybilnych ze sobą elementów.

Centrala wentylacyjna – urządzenie będące sercem całego układu, wyposażone w wentylator nawiewny i wywiewny oraz wymiennik ciepła umożliwiający odbiór energii cieplnej.  Urządzenie w zależności od wydajności posiada stosunkowo nieduże wymiary, które w zależności od potrzeb i aranżacji może zostać zainstalowane: na poddaszu, w pomieszczeniu technicznym, kotłowni, garażu. Cała rekuperacja opiera się na centrali, dlatego odgrywa ona kluczową rolę w parametrach grzewczych. To od jej wyboru zależy wydajność całego systemu rekuperacji.

Centrala jest wyposażona w system filtrów, gwarantujących przy należytym użytkowaniu, odpowiednią  jakość powietrza nawiewanego  pozbawionego nieczystości stałych. Ponadto centrala, w zależności od rodzaju jest wyposażona w regulator, umożliwiający swobodne i dopasowane do indywidualnych  potrzeb użytkownika programowanie urządzenia. To dzięki niej system rekuperacji może być również stosowany jako klimatyzacja w upalne dni oraz wentylacja dostarczająca świeże powietrze, oczyszczone ze szkodliwych drobinek.

Ze względu na rodzaj wymiennika ciepła zastosowanego w centrali możemy spotkać dwa główne rodzaje  central  wentylacyjnych:

Centrala z wymiennikiem  krzyżowym

 

        

 

Centrala z wymiennikiem obrotowym

            

  

System dystrybucji powietrza

Nawiewane świeże powietrze jest dostarczane do pomieszczeń użytkowych poprzez wentylator nawiewny centrali wentylacyjnej systemem kanałów wentylacyjnych i po rozprężeniu w skrzynce rozprężnej  anemostatami  lub kratkami wentylacyjnymi trafia do miejsca swojego przeznaczenia zgodnych z  projektem. Wentylacja mechaniczna jest dużo wydajniejsza niż osobne urządzenia zamontowane w poszczególnych pomieszczeniach.

Analogiczna sytuacja  odbywa się w układzie wywiewnym gdzie wentylator wywiewny centrali wentylacyjnej poprzez system kanałów odprowadza ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz budynku odbierając od niego energie cieplną w wymienniku ciepła centrali wentylacyjnej.

Ze względu na rozdział powietrza system dystrybucyjny możemy wykonać w zależności od potrzeb i możliwości w dwóch wariantach:

System trójnikowy z rur ocynkowanych w izolacji termicznej. System zakładający prowadzenie przewodów po wierzchu w pomieszczeniach, wymagający  większej ilości miejsca do poprowadzenia instalacji (duże przekroje prowadzonych przewodów). Najczęściej wymaga  wykonania dodatkowo: sufitów podwieszanych i zabudowy kanałów w celu ich ukrycia i dopasowania instalacji do aranżacji pomieszczeń. System przeznaczony głownie do budynków modernizowanych.

System rozdzielaczowy (rozdzielacz nawiewny- rozdzielacz wywiewny) z rur tworzywowych PEHD o średnicy do 90  mm najczęściej prowadzonych w warstwach izolacyjnych stropów i na poddaszach. System charakteryzuje się niewielką ilością miejsca potrzebną do rozprowadzenia instalacji, łatwością prowadzenia instalacji, wysoką kulturą pracy. Ponadto system praktycznie niewidoczny po zainstalowaniu pozostawiający w widocznych miejscach tylko punkty nawiewu lub wywiewu w formie anemostatów lub kratek wentylacyjnych. Łatwy do utrzymania w czystości.

Dlaczego wentylować?

Wysoki komfort użytkowy i optymalizacja kosztów eksploatacyjnych poprzez :

    -      zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego i czystego powietrza

    -       usunięcie z budynku nadmiaru wilgoci przeciwdziała rozwojowi grzybów i pleśni

    - usunięcie nadmiaru: dwutlenku węgla i zapachów

    - obniżenie kosztów eksploatacyjnych poprzez odzysk energii z usuwanego z budynku powietrza.

Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła

Systemy świeżego powietrza Zehnder Comfosystems odzyskują ok. 90% ciepła z powietrza wywiewanego i podgrzewają tym powietrze nawiewane. To pozwala na istotne oszczędności kosztów ogrzewania. Poprzez załączony wcześniej wymiennik ciepła powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie podgrzane. Poprzez to wzrasta efektywny stopień odzysku ciepła o kolejne 4% do 5%. Systemy wymienników ciepła Zehnder Comfofond wykorzystują temperaturę z wnętrza ziemii na głębokości 1,50- 2,00m.

Ziemia zimą z temperaturą ciepła ok. 8 stopni C oddaje energię do świeżego powietrza i podgrzewa powietrze zanim dotrze do urządzania wentylującego. W lecie zasada ta działa odwrotnie przy temperaturze ziemii ok. 12stopni C. Ciepłe powietrze zewnętrzne jest schładzane i doprowadzane bezpośrednio do domu. Dzięki temu "efektowi chłodzenia" okna mogą pozostać zamknięte a ciepłe powietrze pozostanie na zewnątrz

Pakiet gruntowego wymiennika ciepła Zehnder Comfofond zawiera dobrane do siebie komponenty do łatwego złożenia: - ładna w formie czerpnia ze stali szlachetnej, łatwe do czyszczenia, gładkie wewnątrz rury z tworzywa sztucznego (HDPE) z dużą powierzchnią wymiany ciepła przez zewnetrzne profilowanie, proste w montażu przeprowadzenie w murze, skrzynka zbiorcza do usuniecia skroplin powstałych w systemie.

Solankowy wymiennik ciepła

Solankowy wymiennik ciepła Zehnder Comfofond L został opracowany specjalnie dla podpiwniczonych budynków z podchodząca wodą lub budynków niepodpiwniczonych. Przy Comfofond L za pomocą węża PE wypełnionego solanką pobrana zostaje energia okolicy (ciepło lub zimno) i doprowadzona przez pompę do wymiennika ciepła wodno-powietrznego. Konieczne jest w tym przypadku zintegrowanie kilku urządzeń. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło względnie zimno do powietrza napływającego, zanim to dotrze do urządzenia wentylującego. Rozłożenie weża PE następuje na głębokości 1,5 m, np. w wykopie budowlanym lub w zakresie przyłączy do domu

Rekuperacja bez gruntowego wymiennika ciepła
©2020 4DOM Sp. Z o.o. Designed By Other Media